Weeronline

Hitte zorgt voor toenemende droogte

01 juli 2025, 05:23

Droogte
De stand van grote rivieren is vrij laag. Foto: Hans van Loenen.
De stand van grote rivieren is vrij laag. Foto: Hans van Loenen.

Komende dagen hebben we te maken met heet zomerweer. Het neerslagtekort neemt hierdoor flink toe en ook de afvoer van grote rivieren daalt verder. In dit artikel lees je alles over de huidige situatie wat betreft droogte in ons land.

Het neerslagtekort bedraagt op dit moment 170 mm en komende week stijgt deze aanzienlijk. Het extreem hete en zonnige weer zorgt er namelijk voor dat er veel bodemvocht verdampt. Zo komen we in de loop van de week al in de buurt van de 200 mm. Het neerslagtekort is het grootst in het zuidwesten van het land. Door de droogte neemt ook het risico op bosbranden toe.

Woensdag krijgen we te maken met buien, waarna een omslag naar koeler weer volgt. De verdamping neemt dan wat af en de toename van het neerslagtekort zal even stagneren. Volgende week zorgt waarschijnlijk wat neerslag ook voor wat aanvulling van het tekort. Op de langere termijn zien we echter dat het neerslagtekort vervolgens alweer verder stijgt en over twee weken waarschijnlijk de 200 mm is gepasseerd.

Voldoende zoet water?

Ook de standen van grote rivieren als de Rijn en de Maas zijn op dit moment erg laag. Pas eind van de week worden er in de stroomgebieden van deze gebieden weer aanzienlijke hoeveelheden neerslag verwacht. Naar verwachting daalt de afvoer van deze rivieren dus nog verder.

Waterschappen nemen op dit moment al maatregelen om te zorgen dat Nederland van voldoende drinkwater kan worden voorzien. Zo geldt er in veel regio’s in het zuiden van Nederland een verbod op het pompen van slootwater. Vorige week kwamen daar delen van Oost-Brabant, de Veluwe, de Utrechtse Heuvelrug, de Achterhoek en Overijssel bij. Ook worden sommige pompinstallaties aangezet om het water in kanalen op peil te houden. De kans dat er na deze week extra maatregelen bij komen is erg aannemelijk.

Drinkwaterbedrijven waarschuwen voor de komende hete dagen ook voor het gebruik van water. De druk op de drinkwatervoorziening is hoog, terwijl de aanvoer dus minimaal is. Van een tekort is nog geen sprake, maar het is belangrijk om op dit soort dagen zuinig om te gaan met water.

Vera Buis
Door Vera Buis

Meteoroloog