weeronline

Officieel warmste 8 maart ooit gemeten

08 maart 2025, 18:45

Records
Het was terrasjesweer. Foto: Albert Thibaudier

In De Bilt is de temperatuur om 11:20 uur naar 16,5 graden gestegen. Daarmee is het officieel de warmste 8 maart ooit sinds de metingen begonnen in 1901. Het vorige record was 16,0 graden en werd gemeten in 2014. Maximaal werd het in De Bilt maar liefst 19,6 graden.

Met 19,6 graden is ook het temperatuurrecord over de eerste 10 dagen van maart gebroken. Het oude record was 19,5 graden, gemeten op 9 maart 2014. Daarnaast is het in De Bilt niet eerder zo warm geweest zo vroeg in het jaar. Tot de eerste helft van maart zijn temperaturen van 19 graden of meer in De Bilt écht een zeldzaamheid. Dat gebeurde slechts één keer eerder en wel op 9 maart 2014. Vandaag is dus de tweede keer dat het gebeurt en zelfs een dag eerder!

Landelijk gezien was het nog wat warmer en werd het vorige record van 18,9 graden uit 2014 gebroken. In het Gelderse Deelen werd het zelfs de eerste warme dag van het jaar met 20,0 graden. Daarmee was het niet eerder zo warm op 8 maart. Uiteindelijk bleef het bij die ene twintiger in Deelen. In Lelystad en in Eindhoven werd het 19,9 graden en in Hoek van Holland en in Twente 19,7 graden. In De Bilt werd het maximaal 19,6 graden.

Maximumtemperatuur 8 maart 2025

Derde datum-warmterecord van 2025

Het record van vandaag is alweer het derde datum-warmterecord van het jaar. Op 21 februari werd het in De Bilt 17,9 graden en daarmee was het niet eerder zo vroeg in het jaar zo warm. Op 6 maart was sprake van een evenaring van het record uit 1989 en op 7 maart was weer sprake van datumrecord.

Veel vaker warmterecords dan kouderecords

Sinds het begin van deze eeuw zijn maar liefst 185 datum-warmterecords genoteerd tegen slechts 19 datum-kouderecords. Warmterecords voor een individuele dag kunnen we niet één op één koppelen aan klimaatverandering. Klimaat is namelijk een langjarig gemiddelde, terwijl het weer van elke dag in ons land erg grillig is, zeker in een overgangsmaand als maart.

De verhouding van het aantal warmte-datumrecords tegenover het aantal koude-datumrecords geeft echter wel degelijk een goed indicatie. Warmterecords komen tegenwoordig dan ook veel vaker voor dan kouderecords. Deze eeuw telt tot dusver negen keer meer warmterecords dan kouderecords.

Rico Schröder

Door Rico Schröder

Meteoroloog

Weernieuws-onderwerpen

Kies een onderwerp om meer te weten te komen over het weer…

Nieuwsoverzicht

Weeronline nieuwsbrief

Ontvang wekelijks de leukste nieuwtjes en weetjes over het weer

Gratis inschrijven